Okrem vodných športov a lyžovania ponúka región mnoho turistických chodníkov. Nájdete ich všade v okolí, či už v horách Nízkych a Západných Tatier alebo Chočských vrchov. Jedným z najkrajších vrchov na Slovensku je Veľký Choč. Táto oblasť bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Útesy zvýrazňujú lukové komplexy. Z Valašskej Dubovej má mierne rastúci tvar pokrytý krovinovou borovicou. Veľký Choč má tvar nepravidelnej pyramídy.
Populárna trasa v Západných Tatrách Roháče je trasa vedúca okolo Roháčskych jazier k Roháčskemu vodopádu. Najvyšším a najväčším vrcholom východnej časti Nízkych Tatier je Kráľova hoľa. Spolu s Kriváňom je najskorantnejším vrcholom Slovenska. Vysoké Tatry majú ideálne podmienky pre turistiku, lyžovanie, cykloturistiku, horolezectvo alebo rekreáciu. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park Slovenska (TANAP).
Lezenie do nádherného Kriváňa (2494 m) je veľmi ťažké, ale odmena je krásny výhľad. Najrýchlejší a najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na vrchol Kriváňa, je Tri Studničky. Ľahké trasy sú okolo Podbanského, cez tatranskú magistrálu alebo v Kvačianskej doline. Náročnejšia, ale krásna turistika je pozdĺž východných hrebeňov Západných Tatier, do Baranca zo Žiarskej doliny, do Dumbieru z Liptovského Jána, alebo na Chopok z Jasnej.
V regióne Liptov leží stredisko Jasná - Chopok sever, južne od Liptovského Mikuláša. Hlavný hrebeň siaha 82 km na severných svahoch Nízkych Tatier smerom na východ - západ.